Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Dojścia i wejścia do budynków przyjazne niepełnosprawnym

Dane na temat polskich niepełnosprawnych wciąż nie są zbyt optymistyczne. Osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami fizycznymi często są gorzej wykształcone, mniej aktywne zawodowo oraz mają poczucie większego, bądź mniejszego wykluczenia z życia społeczeństwa. Wiele obszarów funkcjonowania przestrzeni publicznej wciąż wymaga wprowadzenia usprawnień, ale zmiany idą w dobrym kierunku. Obecnie pozytywnie wygląda sytuacja regulacji prawnych w zakresie budownictwa oraz dostosowywania istniejących budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponieważ niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich dysponują zdecydowanie szerszym zakresem ruchu, potrzebują m.in. większej powierzchni użytkowej pomieszczeń oraz ułatwień w dostępnie do budynku. Jakie dokumenty regulują wytyczne w sprawie wejść i dojść do budynków? Jakie zapisy się tam znajdują? I wreszcie: które dostępne na rynku systemy zamknięć i zabezpieczeń ułatwiają niepełnosprawnemu obsługę drzwi?

zamki przyjazne niepełnosprawnym

Dokumentów, w których znajdują się zapisy o ułatwieniach dla niepełnosprawnych, jest naprawdę wiele. Najważniejszy, ale i najogólniejszy to oczywiście Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która mówi o konieczności pomocy niepełnosprawnym ze strony władz publicznych w zakresie zabezpieczenia egzystencji, przysposobienia do pracy i komunikacji społecznej. Bardzo ważna jest ponadto Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. W sposób uzupełniający o niepełnosprawnych mówią też Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Ustawa o pomocy społecznej, Ustawa o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Ustawa Prawo Budowlane a także Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.

Kwestia dojścia i wejścia do budynków jest bardzo ważna – często to pierwsza bariera, jaką niepełnosprawny napotyka na swojej drodze. Jak mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury, bramy oraz furtki w ogrodzeniu muszą otwierać się do wewnątrz („od siebie”) oraz mieć wymiary od 90 do 110 cm. O uchwytach i klamkach mówi się tu w sposób ogólny: powinny być wygodne i zamontowane na odpowiedniej do otwierania z pozycji siedzącej wysokości. Furtki wejściowe powinny otwierać się do szerokości 110 stopni. Wejście musi być ponadto wyposażone w pochylnię, a dojście do tejże powinno zostać utwardzone (powierzchnia antypoślizgowa o szerokości co najmniej 1,5 m).

Drzwi wejściowe do budynku także nie mogą być węższe niż 90 cm. Maksymalna szerokość to 100 cm. Zakres ten z jednej strony pozwala na swobodny przejazd wózka inwalidzkiego, z drugiej ogranicza ciężar drzwi, tak, by niepełnosprawny mógł je udźwignąć. Drzwi muszą znajdować się nie bliżej niż 40 cm od wewnętrznego narożnika budynku.

W drzwiach wejściowych powinna znaleźć się listwa przyprogowa z małym spadkiem. Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe, czyli blokadę drzwi, wizjer i zamek, powinny one znajdować się na takich wysokościach, by niepełnosprawny mógł do nich dosięgnąć. Budynek może być wyposażony w drzwi obrotowe lub wahadłowe, jeśli blisko nich znajdują się standardowe drzwi rozwierane lub rozsuwane, przystosowane od potrzeb niepełnosprawnych zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi. W budynkach użyteczności publicznej, na drogach ewakuacyjnych, powinny znajdować się drzwi wyposażone w łatwe do otwierania okucia antypaniczne (dźwignie antypaniczne).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium