Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
O historii zamków faktów kilka…

Aby cieszyć się dzisiaj z komfortu użytkowania zabezpieczeń na miarę XXI wieku takich np. jak inteligentne klucze, czy też systemy master key, zamki do drzwi musiały przejść długą drogę. Za najstarsze drzwi uważa się te znajdujące się w zbiorach British Museum. Datowane są na około 2 tysiące lat przed naszą erą. Archeolodzy uważają, że pierwsze zamki również mogły powstać w tym okresie. Jak wygląda ich historia?

Najstarszy zamek odnaleziono w Mezopotamii. Wykonany jest z drewna i szacuje się, że ma około 4 tysiące lat. Wszystko wskazuje więc na to, że drzwi i zamki powstały mniej więcej w tym samym czasie. Badacze skłaniają się ku teorii, zgodnie z którą, ten rodzaj zabezpieczenia domu był używany już wcześniej. Starożytni Grecy zamykali swoje domostwa ryglem przesuwanym przy pomocy klucza, który mierzył… około metra. Dzięki temu nie tylko pomagał w ochronie dobytku, ale również mógł służyć do walki wręcz.

Bardziej skomplikowanego zabezpieczenia używali Egipcjanie. Drzwi domów egipskich były ryglowane poprzez umieszczenie w ryglu kilku pionowych kołeczków. Klucz posiadał trzpień uformowany identycznie jak układ kanalików. Po włożeniu go do pustego w środku rygla, odblokowywał kołeczki i dzięki temu otwierał zamek. Taki zamek był dość skomplikowany, jednak w całości wykonany z drewna, co znacznie obniżało jego żywotność.

Średniowieczni ślusarze zdawali sobie sprawę z poziomu techniki, jaką dysponują. A wszelkie braki w tej kwestii starali się nadrobić pomysłowością. To właśnie w średniowieczu powstały najbardziej kreatywne zamki uzupełnione o mechanizmy, które ucinały palce włamywaczom. Sam zamek działał na podobnej zasadzie, co zasuwa. Wygięty klucz zaczepiał o rygiel i dzięki temu go odblokowywał.

Ciekawostkę stanowi chiński zamek, który stał się popularny w epoce odrodzenia. Odblokować go można było poprzez wciśnięcie guzika ukrytego wśród ornamentów bogato zdobionych drzwi.

Za zamek bębenkowy odpowiedzialny jest Linus Yale, który ulepszył i dostosował do warunków XIX wieku zabezpieczenie używane przez starożytnych Egipcjan. Jego dziełem jest również zamek kombinacyjny, który otworzyć można poprzez odpowiednie wybranie numerów na obrotowej tarczy. Zabezpieczenie tego typu stosowane jest przede wszystkim w sejfach.

Dzisiaj wybór zamków oraz wkładek patentowych jest ogromny. O klienta rywalizuje kilkanaście potężnych producentów o zasięgu globalnym lub europejskim. Do tego dochodzą krajowi producenci oraz producenci z dalekiego wschodu. Do wyboru mamy zamki jednopunktowe i wielopunktowe. Antywłamaniowe, antypaniczne, zamki dedykowane do drzwi przeciwpożarowych. Z ryglem, hakowe, rolkowe. Zamki szyfrowe, zamki na kartę, biometryczne i wiele innych. Jeśli chodzi o wkładki patentowe możemy wybierać spośród atestowanych i nieatestowanych. Indywidualnych lub wkładek na jeden klucz lub systemach master key.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium