Wybierając odpowiednie wkładki do zamków, powinniśmy wcześniej poznać dokładniej ich właściwości. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo i ochronę naszego mienia. W dzisiejszym artykule kilka przydatnych informacji. Jeśli zastanawiasz się nad odpowiednim wyborem i dostosowaniem wkładki do zamka i własnych potrzeb zapraszam do lektury lub bezpośredniego skorzystania z wiedzy i pomocy specjalistów sklepu dobre-zamki.pl!
Wkładki bębenkowe – prostota mechanizmu.
Wkładki bębenkowe to najprostszy i najpopularniejszy rodzaj wkładek. Przy otwarciu zamka następuje odblokowanie bębenka i jego obrót. Wkładki te można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Na wkładki - profilowe i cylindryczne.
Wkładki profilowe.
Wkładki profilowe przeznaczone są do większości dostępnych na rynku zamków wpuszczanych. Wkładki profilowe dzielimy na: podwójne wkładki patentowe, półwkładki, wkładki z gałką. Wkładki podwójne i z gałką mogą być symetryczne i asymetryczne. Wkładka symetryczna to taka, której wymiary licząc od osi otworu na śrubę mocującą w dwóch kierunkach (prawo/lewo) posiadają taką samą wartość np. 30/30mm, 45/45mm, 50/50mm. Wkładka asymetryczna, licząc analogicznie, posiada dwie różne wartości np. 30/45mm, 45/50mm, 55/65mm. W większość producentów wkładek stosuje 5mm lub 10mm skokowy wzrost długości wkładki od długości podstawowej.
Wkładki cylindryczne.
Najbardziej rozpowszechnioną wkładką cylindryczną jest cylinder zamka dodatkowego. Cylinder ten stosowany jest w zamkach nawierzchniowych dodatkowych, potocznie określanych mianem Łuczników. Innym typem wkładki cylindrycznej jest cylinder owalny (cylinder skandynawski), który jest produktem dedykowanym do zamków o profilu skandynawskim. W Polsce jednak znaczącą większość stanowią wkładki do zamków o profilu euro.
Większość wkładek może funkcjonować jako indywidualne rozwiązanie lub jako wkładki systemowe w tzw. systemie master key lub systemie jednego klucza. Ale o tym już w kolejnym artykule.