Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wkładki do zamków – rodzaje i charakterystyka

Wybierając odpowiednie wkładki do zamków, powinniśmy wcześniej poznać dokładniej ich właściwości. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo i ochronę naszego mienia. W dzisiejszym artykule kilka przydatnych informacji. Jeśli zastanawiasz się nad odpowiednim wyborem i dostosowaniem wkładki do zamka i własnych potrzeb zapraszam do lektury lub bezpośredniego skorzystania z wiedzy i pomocy specjalistów sklepu dobre-zamki.pl!

wkładki do zamków

Wkładki bębenkowe – prostota mechanizmu.

Wkładki bębenkowe to najprostszy i najpopularniejszy rodzaj wkładek. Przy otwarciu zamka następuje odblokowanie bębenka i jego obrót. Wkładki te można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Na wkładki - profilowe i cylindryczne.

Wkładki profilowe.

Wkładki profilowe przeznaczone są do większości dostępnych na rynku zamków wpuszczanych. Wkładki profilowe dzielimy na: podwójne wkładki patentowe, półwkładki, wkładki z gałką. Wkładki podwójne i z gałką mogą być symetryczne i asymetryczne. Wkładka symetryczna to taka, której wymiary licząc od osi otworu na śrubę mocującą w dwóch kierunkach (prawo/lewo) posiadają taką samą wartość np. 30/30mm, 45/45mm, 50/50mm. Wkładka asymetryczna, licząc analogicznie, posiada dwie różne wartości np. 30/45mm, 45/50mm, 55/65mm. W większość producentów wkładek stosuje 5mm lub 10mm skokowy wzrost długości wkładki od długości podstawowej.

wkładka do zamka

Wkładki cylindryczne.

Najbardziej rozpowszechnioną wkładką cylindryczną jest cylinder zamka dodatkowego. Cylinder ten stosowany jest w zamkach nawierzchniowych dodatkowych, potocznie określanych mianem Łuczników. Innym typem wkładki cylindrycznej jest cylinder owalny (cylinder skandynawski), który jest produktem dedykowanym do zamków o profilu skandynawskim. W Polsce jednak znaczącą większość stanowią wkładki do zamków o profilu euro.

wkładki do drzwi

Większość wkładek może funkcjonować jako indywidualne rozwiązanie lub jako wkładki systemowe w tzw. systemie master key lub systemie jednego klucza. Ale o tym już w kolejnym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium