Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bezpieczeństwo w centrum handlowym

Moda na centra handlowe nie maleje. Pod koniec 2016 roku w Polsce funkcjonowało 476 centrów łącznie o powierzchni ponad 11 milionów m kw. Największe ich nasycenie jest w Poznaniu i we Wrocławiu. Centra nie są tylko miejscem zakupów, ale i rozrywki. Równolegle na ich terenie przebywa nawet kilkanaście tysięcy osób, w ciągu dnia, na ich parkingach porusza się od 2 do 8 tysięcy samochodów. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo w takich obiektach?

bezpieczeństwo w centrum handlowym

Obiekty przemysłowe, czy biurowe charakteryzują się ograniczoną liczbą zagrożeń, które mogą w nich potencjalnie wystąpić. W przypadku centrów handlowych jest zupełnie inaczej - tu lista zagrożeń jest niemal nieograniczona. Dewastacje, kradzieże, zakłócenia porządku publicznego, napady na kantory i sklepy jubilerskie, pożary oraz akty przestępczości zorganizowanej, zamachy terrorystyczne i katastrofy budowlane. Szeroki zakres niebezpieczeństw wynika z publicznego charakteru obiektu, nagromadzenia mienia o bardzo wysokiej wartości oraz przebywania w tym samym czasie pełnej, przekrojowej reprezentacji społeczeństwa (tzw. psychologia tłumu).

Na zapewnienia bezpieczeństwa w centrum handlowym składa się wiele różnorodnych aspektów. Z jednej strony są to kwestie techniczne, czyli wyposażenie obiektu w właściwe urządzenia i instalacje, z drugiej - kwestia zatrudnienia ochrony, jej współpracy ze służbami porządkowymi. Wszystko to pozostaje jednak bezużyteczne bez osób spajających i koordynujących prace wszystkich urządzeń i służb pilnujących bezpieczeństwa.

Spośród niezbędnych instalacji należy wymienić system kamer przemysłowych CCTV, systemy przeciwpożarowe (dźwiękowy i świetlny system sygnalizacji pożaru, oddymiania, zamknięć ogniowych, czujki dymu, instalacja tryskaczowa), alarmy powiadamiające o włamaniu i kradzieży, czujki ruchu, bramki magnetyczne w wejściach do sklepów, systemy master key. Konieczne jest zastosowanie drzwi i okien przeciwpożarowych, klap i okien oddymiających. Skrzydłowe drzwi wejściowe zarówno do obiektu, jak i do poszczególnych pomieszczeń, powinny być wyposażone w dźwignie antypaniczne, które zapewniają szybką i sprawną ewakuację w przypadku zagrożenia. Jest to ważne ze względu na wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się paniki, czyli typowego zjawiska dla zachowań motywowanych wspomnianą już psychologią tłumu.

dźwignie antypaniczne w centrum handlowym

Zarządzanie centrum handlowym w sytuacji kryzysowej nie jest też możliwe bez opracowanego wcześniej, wdrożonego i skrupulatnie przestrzeganego dokumentu-protokołu postępowania w przypadku zagrożenia. Pracownicy muszą być zapoznani z jego treścią i przeszkoleni w kierunku realizacji jego wytycznych.

Integracja wszystkich wymienionych systemów zabezpieczeń jest zadaniem złożonym. Wymaga bardzo dobrej znajomości obiektu i jego specyfiki oraz szczegółowej analizy ryzyka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium