Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Historia zamków drzwiowych – od rygli do master key

zamki do drzwi historia

Jako specjaliści w szeroko pojętej branży zamknięć i zabezpieczeń musieliśmy zaznajomić się z jej dokładną historią. Świadomość historyczna jest dla nas ważna, by stale rozwijać się i poznawać najnowsze technologie, które podniosą bezpieczeństwo i komfort życia naszych klientów.
Archeologowie w okolicy pałacu Chorsbad (północny Irak) odnaleźli najstarszy znany dotąd zamek na świecie. Liczy on przeszło 4 tysiące lat. Jak wygląda? Wykonany jest z drewna i przypomina zasuwnicę (rygiel). Rygle znane były zresztą także w Starożytnej Grecji – tam, jak wynika ze źródeł pisanych, drewniane urządzenie przesuwano za pomocą ogromnych kluczy (które miały… nawet metr długości!).

Z drewna na metal.

Okres średniowiecza niewiele różnił się pod względem zabezpieczeń domostw. Zamki wciąż przypominały te starożytne – z tą różnicą, że były wykonywane z metalu. Niestety jakość takiego zabezpieczenia nie była zbyt wysoka, w związku z czym złodzieje nie mieli problemów z włamywaniem się do domostw. Niektórzy ślusarze, zdając sobie doskonale sprawę z tego faktu, próbowali w zamkach montować przeszkody, które miały uniemożliwić włamania. Fantazja ślusarzy w wymyślaniu pułapek była na tyle spora, że potrafili zamontować nawet urządzenia strzelające, które raniły dłonie osób próbujących majstrować przy zamku.

Chińskie zagadki

W czasie odrodzenia do Europy przywędrował zamek-zagadka. Mechanizm ten pozwalał otwierać się drzwiom wyłącznie w momencie, gdy naciśnięto odpowiedni guzik ukryty dokładnie wśród zdobień pokrywających gęsto drzwi i ściany obok nich.
Zamki zastawkowe i bębenkowe.
XVIII i XIX wiek przyniósł rewolucję w branży zamków. Francuscy ślusarze wynaleźli blokujące zastawki sprężynujące, które dały początek rozwojowi zamka zastawkowego. Amerykański mechanik Linus Yale wynalazł natomiast zamek bębenkowy, inspirując się na dokonaniach Egipcjan.

Współczesne zamki i wkładki patentowe.

Dziś wybór zamków drzwiowych jest ogromny. Prócz tradycyjnych, na rynku dostępne są niezwykle nowoczesne rozwiązania, maksymalnie zwiększające bezpieczeństwo użytkowników i ich dobytku. Same wkładki patentowe zaskakują różnorodnością. Są one odstępne jako wkładki indywidualne, w systemie jednego klucza, czy też jako master key (system klucza generalnego lub centralnego). Zamki na kartę i breloki to już standard większości budynków biurowych i innych. Coraz większym zaufaniem cieszą się też zamki biometryczne.
Historia zamków wciąż trwa – producenci z roku na rok prześcigają się w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań, które będą coraz bardzie zaawansowane technicznie i bezpieczniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium