Inteligentny zamek do drzwi
Większość z nas żyje bardzo dynamicznie. Staramy się maksymalnie uprościć wszystkie czynności, które wykonujemy rutynowo, aby jak najwięcej zyskać na czasie.
Generalnie ciągle się spieszymy. Dlatego też w naszym życiu pojawia się coraz więcej inteligentnych technologii, których zadaniem jest czynienie naszej codzienności łatwiejszą. W tej kategorii, w dziedzinie zamknięć i zabezpieczeń, spotykamy się z produktami określanymi jako inteligentny zamek. Inteligentny zamek do drzwi to rozwiązanie, które pozwala nam żyć prościej i bezpiecznie, i to bez ciągłego szukania kluczy.
Co to jest inteligentny zamek?
Inteligentny zamek daje możliwość zarządzania dostępem do pomieszczenia lub obiektu z poziomu WiFi lub bluetooth. Jeśli chcesz mieć swobodę zarządzania dostępem w wynajmowanym apartamencie, hostelu, w swoim domu, mieszaniu lub firmie, niezależenie do miejsca w jakim się znajdujesz i czasu inteligentny zamek to rozwiązanie dla Ciebie. Urządzenie dodatkowo umożliwia odczyt zdarzeń otwierania i zamykania drzwi lokalu, tym samym zwiększając poziom bezpieczeństwa nieruchomości.
W niektórych produktach tego typu współfunkcjonują niezależnie różne technologie np. biometryczna, zbliżeniowa, czy też kontrola dostępu oparta na zasadzie kodu pin. W praktyce pozwala to na równoległe zarządzanie dostępem do obiektu na kilku poziomach i dostosowanie „sposobów” otwierania drzwi do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
To właściciel dokonuje wyboru, w jaki sposób ma funkcjonować dany zamek, czy ma być np. otwierany kartą, czy za pomocą odcisku palca. Kupując jeden zamek zyskujesz kilka sposobów otwarcia jednoczenie.
W jakich trybach pracuje inteligentny zamek do drzwi?
Omawiając technologię inteligentnych zamków do drzwi warto zwrócić uwagę na to, że urządzenie może pracować w różnych trybach. Tryby zapewniają dodatkowy poziom kontroli dostępu, jednocześnie ułatwiając zarządzanie zdarzeniami wejścia/wyjścia w określonych godzinach. Podstawowe tryby pracy inteligentnego zamka obejmują:
- Kod stały – obowiązuje od wyznaczonej daty np. 01.01.2020 godz. 00.00 do nadal
- Kod czasowy - obowiązuje w określonym zakresie dat. Np. od 01.01.2020 godz. 10.00 do 04.01.2020 godz. 11.00. Tryb ten zapewnia czasowy dostęp do pomieszczenia, szczególnie przydatny przy krótkookresowym wynajmie apartamentów. Po zamknięciu trybu kod otwarcia przestaje być aktywny. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, iż nie wymaga przekazywana najemcy kluczy, które zastępuje prosta informacja numeryczna. Kod możemy podyktować podczas rozmowy, przesłać mailem lub SMSem.
- Kod cykliczny - dostęp na każdy weekend, w każdy piątek itp. w przyznanych przedziałach czasu
- Kod jednorazowy - pozwala na jednorazowe użycie kodu w określonym czasie
Inteligentny zamek a nadawanie kodów.
Szeroki zakres możliwości oferowanych przez inteligentny zamek sprawia, że urządzenie wydaje się trudne w obsłudze, zwłaszcza z poziomu osoby odpowiedzialnej za nadawanie dostępów. Tymczasem wszystko sprowadza się do obsługi prostej aplikacji. Nadawanie kodu następuje poprzez:
- wybór w aplikacji danego zamka
- wybór trybu kodu np. kod cykliczny
- aplikacja konfiguruje wiadomości SMS zawierającą kod PIN i informacje o czasie dostępu.
Po upływie określonej daty kod traci ważność. Proste, prawda?
Inteligentny zamek do drzwi vs. tradycyjny – wady i zalety.
Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na lokalizowanie kluczy do drzwi? Wiele osób szuka ich codziennie. Wybierając inteligentny zamek możemy zapomnieć o kluczach, ich przekazywaniu domownikom, pracownikom oraz konieczności wymiany zamków w sytuacji ich zagubienia. To aż trzy problemy, które rozwiązują się same w chwili wymiany tradycyjnego zamka na inteligentny. A czy są w takim razie jakieś wady?
Wielu zarządców i właścicieli nieruchomości myśli, że inteligentne zamki wyłączają się w momencie, w którym następuje przerwa w dostawie prądu. Gdyby tak było, ich użytkowanie byłoby niebezpieczne. W praktyce jednak inteligentne zamki (duża ilość modeli) działają na baterie i nie wymagają zasilania z sieci. Dzięki temu blokada działa niezależnie od ewentualnych przerw w dostawach prądu, czy awarii. Co istotne, inteligentny zamek możemy z powodzeniem zainstalować w miejscu, w którym dostępu do prądu nie ma. Zasilany bateriami zamek przyczynia do eliminacji kosztów i problemów związanych z przygotowaniem okablowaniem.
Nie oznacza to jednak, że inteligentny zamek do drzwi jest całkowicie pozbawiony wad. Największą jest cena, która może stanowić barierę zarówno dla niewielkich firm, jak i dla przedsiębiorstw wymagających kontroli dostępu w wielu niezależnych punktach. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, iż zakup inteligentnego zamka jest inwestycją praktycznie jednorazową – w przypadku „zgubienia” kodu wystarczy wygenerować nowe kody dostępu, nie trzeba wymieniać zamka – szybko okaże się, że cena nie jest aż tak wygórowana, a zakup zamka przekłada się na bardziej sprawną i efektywną pracę firmy.
Jeśli myślisz, że taki zamek może znaleźć zastosowanie w Twoim domu lub firmie, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy i przedstawimy szczegółową ofertę techniczno-cenową.
Zobacz również: