WKŁADKI DO DRZWI
Wkładkę patentową określa się też często jako wkładka do drzwi lub wkładka do zamka. Wkładki te można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Na wkładki - profilowe i cylindryczne. Zamki do drzwi wejściowych to pierwsze ogniowo stanowiące o naszym bezpieczeństwie, w związku z tym, watro dokonać przemyślanego wyboru. Jakie są najlepsze wkładki do zamków? Powinniśmy je wybierać spośród wkładek atestowanych, o najwyższej klasie bezpieczeństwa.
Wkładki drzwiowe
Wkładki profilowe przeznaczone są do większości dostępnych na rynku zamków wpuszczanych. Wkładki profilowe dzielimy na: podwójne wkładki patentowe, półwkładki, wkładki z gałką. Wkładki podwójne i z gałką mogą być symetryczne i asymetryczne. Wkładka symetryczna to taka, której wymiary licząc od osi otworu na śrubę mocującą w dwóch kierunkach (prawo/lewo) posiadają taką samą wartość np. 30/30mm, 45/45mm, 50/50mm. Wkładka asymetryczna, licząc analogicznie, posiada dwie różne wartości np. 30/45mm, 45/50mm, 55/65mm. W większość producentów wkładek stosuje 5mm lub 10mm skokowy wzrost długości wkładki od długości podstawowej. Standardowo najkrótsza wkładka bębenkowa ma rozmiar 30/30. Czasem zdarzają się 26/26.
Wkładka do drzwi - jak zmierzyć?
Ponieważ drzwi wraz szyldem posiadają różną grubość ważne jest, aby w momencie zakupu określić długość wkładki, zgodnie z poniższą instrukcją.
A długość wkładki w mm
B długość wkładki w mm
W przypadku asymetrycznej wkładki z gałką należy koniecznie podać, po której stronie powinna być gałka. I zawsze uwzględnić grubość szyldu! Dokonując pomiaru należy pamiętać, że ze względu bezpieczeństwa wkładka do drzwi nie powinna wystawać więcej niż 3 mm poza szyld, ani też, ze względu na funkcjonalność być zbyt głęboko osadzona. Szczególnie jeśli jest to wkładka do drzwi zewnętrznych!
Wkładki cylindryczne
Najbardziej rozpowszechnioną wkładką cylindryczną jest cylinder zamka dodatkowego. Cylinder ten stosowany jest w zamkach nawierzchniowych dodatkowych, potocznie określanych mianem Łuczników. Innym typem wkładki cylindrycznej jest cylinder owalny (cylinder skandynawski), który jest produktem dedykowanym do zamków o profilu skandynawskim. W Polsce jednak znaczącą większość stanowią wkładki do zamków o profilu euro, czyli popularna wkładka bębenkowa.
Jak wkładkę wybrać? Jaka jest najlepsza wkładka antywłamaniowa do zamka - aspekty bezpieczeństwa.
Wkładka patentowa oraz klucz stanowią pierwsze ogniwo bezpieczeństwa. Dlatego też ważne jest, aby wybór wkładki nie był przypadkowy. Jeśli chcemy zabezpieczyć strefy (drzwi) zewnętrzne domu, firmy, biura powinniśmy zdecydowanie wybrać spośród wkładek atestowanych, w najwyższej - 6 - klasie bezpieczeństwa. Zwracając przy tym uwagę na dodatkowe, unikatowe zabezpieczania wkładki oraz klucza. Takie zamki do drzwi wejściowych ma w swojej ofercie np. Cisa. W przypadku wkładek może to być np. wzmocnienie wkładki przed złamaniem (wkładka AP4), a w przypadku kluczy opatentowany wzór klucza. Daje nam to gwarancję, że surowiec klucza nie jest ogólnodostępny, a w związku z tym, wykonanie nielegalnej kopii jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo klucz może posiadać elementy uniemożliwiające nielegalne kopiowanie takie jak np. ruchomy element (klucz AP3). Wkładka oraz klucz powinny posiadać kartę upoważniającą. Karta upoważniająca jest kartą przekazywaną w chwilą zakupu wkładki indywidualnej, systemu jednego klucza, bądź master key. Stanowi ona podstawę do realizacji zamówienia na dodatkowe klucze i wkładki. Klucze, wkładki może dorobić jedynie osoba posiadająca kartę! Dlatego też, istotne jest, aby karta została zdeponowana w bezpiecznym miejscu, przekazana kompetentnej osobie upoważnionej do zamawiania kluczy i wkładek. Okazanie karty ma na celu wyeliminowanie możliwości zamówienia nieautoryzowanej kopii klucza, wkładki przez osoby niepowołane. Jeśli chcemy zabezpieczyć drzwi (strefy), których bezpieczeństwo nie jest dla nas tak istotne, możemy wybrać spośród wkładek niższej klasy np. -5-.
Wkładki do drzwi wejściowych
Praktyką jest instalowanie w drzwiach wejściowych zamka wpuszczanego podklamkowego z podwójną wkładka patentową oraz zamka dodatkowego z wkładką z gałką. Rozwiązanie to jest wygodne, ponieważ możemy zlecić skonfigurowanie tych dwóch wkładek w system jednego klucza i od strony zewnętrznej otwierać oba zamki tym samym kluczem. A także bezpieczne, bo od strony wewnętrznej możemy zamykać drzwi bez użycia klucza, jedynie na wkładkę z gałką, co w przypadku zagrożenia np. pożaru pozwoli nam zaoszczędzić czas poszukując klucz w celu ewakuacji.
Systemy jednego klucza i systemy master key.
Większość producentów wkładek patentowych umożliwia konfigurowanie poszczególnych profil wkładek w systemy określane mianem systemów jednego klucza oraz systemów master key.
W stałym asortymencie mamy również między innymi skrzynki na klucze z kodem, zamki elektroniczne czy kłódki trzpieniowe.